/hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/public_html../wp-blog-header.php Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/instagram.php on line 306 Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/instagram.php on line 309 Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/instagram.php on line 311 Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/instagram.php on line 777 Notice: load_plugin_textdomain was called with an argument that is deprecated since version 2.7 with no alternative available. in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-includes/functions.php on line 3195 Notice: load_plugin_textdomain was called with an argument that is deprecated since version 2.7 with no alternative available. in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-includes/functions.php on line 3195 Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/widget.php on line 80 Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/widget.php on line 83 Deprecated: Call-time pass-by-reference has been deprecated in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-content/plugins/instapress/widget.php on line 85 Notice: add_custom_background is deprecated since version 3.4! Use add_theme_support( 'custom-background', $args ) instead. in /hermes/waloraweb030/b293/moo.swimbikerunph/wp-includes/functions.php on line 3078 Peter Gonzalez Archives - SWIMBIKERUN.ph

SBR.ph Shop

advertisement

Photobucket



POSTS

RSS SWIM — >

RSS Bike —>

RSS Run —>

FREE LISTING

triunitedmainslideshow

Tri United 1 | Start List | Race Rules | Promos

All set for Tri United 1 this weekend! Read on below for the official start list and race rules of Tri United 1! Don’t forget to visit the SBR.ph booth at the expo!

SWIMBIKERUN.ph is a proud media partner of the Tri United Series.

Tri United 1

Race Info

DISTANCE

  • Standard:        1.5Km Swim/ 40Km Bike / 10Km Run
  • Sprint:              750m Swim / 20km Bike / 5km Run
  • Teens:               750m Swim / 20km Bike / 5km Run

RACE SCHEDULE

DATE TIME ACTIVITY VENUE
SATURDAY 10:00 – 6:00 PM Pick up of Race Kit
Personal Appearance and a Valid ID is required
Subic Holiday Villas
3:00 – 4:00 PM Race Q & A
SUNDAY 4:30 AM Bike Check In Dungaree Beach
6:00 AM START OF RACE :Wave 1
Standard Female All Age Group
Standard Male 18-24, 50-54 and 55-Above
Elite Male and Elite Female
6:15 AM START OF RACE :Wave 2
Standard Male 25-29, 35-39 and 45-49
6:30 AM START OF RACE :Wave 3
Standard Male 30-34 and 40-44
7:30 AM START OF RACE :Wave 4
Sprint Distance
10:30 AM Awarding

RACE CATEGORIES

  • STANDARD DISTANCE:
    • Male Age Group (Elite, 18-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-54, 55-Above)
    • Female Age Group (Elite, 18-24, 25-29, 30-34, 35-39, 40-44, 45-49, 50-Above)
    • Team Competition
  • SPRINT DISTANCE:
    • Male Age Group (18-29, 30-39, 40-49, 50-Above)
    • Female Age Group (18-29, 30-39, 40-49, 50-Above)
  • TEENS DISTANCE:
    • Male Age Group (16-17)
    • Female Age Group (16-17)

AWARD/ PRIZES

  • All Top 3 Male/ Female Category and Team winners will receive MEDALS and GIFTPACKS.
  • Top 3 Team Competition winners will receive TROPHY, MEDALS and GIFTPACKS.

CASH PRIZES – ELITE CATEGORY

RANK MALE FEMALE
1st P10,000.00 P10,000.00
2nd P6,000.00 P6,000.00
3rd P4,000.00 P4,000.00

RACE INCLUSIONS

  • Swim Cap/ Timing Chip and Race Bib/ Wristband/ Bike & Helmet sticker
  • Finishers Medals and Meals for all participants

RACE RULES

The Tri United 1 Competition Rules are intended to:

  • Create an atmosphere of sportsmanship, equality, and fair play
  • Provide safety and protection
  • Emphasize ingenuity and skill without unduly limiting the athlete’s freedom ofaction
  • Penalize athletes who gain an unfair advantage

General Conduct:

  1. Triathlon and other related multi-sports involve many athletes. Race tactics arepart of the interaction between athletes.
  2. Athletes will practice good sportsmanship at all times.
  3. Athletes will be responsible for their own safety and the safety of others.
  4. Know, understand and follow the Competition Rules.
  5. Obey traffic regulations and instructions from race officials.
  6. Treat other athletes, officials, volunteers, and spectators with respect andcourtesy.
  7. Avoid the use of abusive language.
  8. Inform a Race Official after withdrawing from the race.
  9. Compete without receiving assistance other than from event personnel andofficials.

Health:

  1. Triathlons and other related multi-sports are strenuous. To be able to compete,athletes should be in excellent physical condition. Their health and welfare is ofparamount importance. By starting in a race, the athletes declare they are in goodhealth and are in appropriate physical condition to complete the race;
  2. Athletes are encouraged to perform periodic health evaluation (PHE) and to undergoa pre-participation evaluation (PPE) prior to engaging in competitive sport.

Eligibility:

  1. An athlete’s age is determined by their age on December 31st in the year ofcompetition.
  2. Athletes aged 16 to 17 years old are eligible to compete in the Teens category.
  3. Athletes aged 18 andabove are eligible to compete in the Elite or Age Groupcategories.
  4. An athlete who competes in a category different from his/her age, in a distance inwhich is not allowed will be disqualified from the events he/she took part in. Any awards, prizes and points will be removed.

Insurance:

  1. Each athlete must have personal insurance coverage. This insurance will cover any accident occurring during the competition.

Registration:

  1. All athletes must provide a Government issued ID at raceregistration/packet pick-up prior to competition.
  2. All athletes must pick up their own race packet at the official raceregistration area during a designated time.
  3. The race packets will contain a minimum of three (3) official race numbersone (1) for body (bib number), one (1) for bicycle and one (1) for helmet), swim cap and timing chip.

Race numbers:

  1. Race number (bib number) must be worn by athletes during the bike segment and must be visible on the back.
  2. Race number (bib number) must be worn by athletes during therun segment. The race number must be visible on the front.
  3. Body markings are to be applied to each arm and leg, unless instructed otherwise by the Race Official at the briefing.

Timing and Results:

  1. A race will be won by the athlete who has the shortest time from the start signal to the moment when the athlete finishes the race. An athlete will be judged as “finished,” the moment any part of the torso, reaches theperpendicular line extending from the leading edge of the finish line.
  2. All the athletes will be ranked according to their times.
  3. The official results will list the athletes according to their finish time.
    • Time splits to be included are:
      • Swim or first segment
      • Bike or second segment
      • Run or third segment
      • Overall finish time
  4. Results will include athletes who do not finish the race (DNF), those who do not start(DNS), those who are disqualified (DSQ).

Safety Guidelines:

  1. The responsibility of remaining on the course rests with the athlete. Any athlete, who appears to Technical or Medical Officials as presenting a danger to themselves or others, may be removed from the competition.

Illegal Equipment:

  1. Headphone(s) and headset(s), mobile phones or any other electronic listening communication device
  2. Glass containers
  3. Folding Bicycles
  4. Bicycles with missing front or rear brakes
  5. Electric Bicycles
  6. Speed Suits

TRANSITION AREA CONDUCT
General Rules:

  1. All athletes must have their helmet securely fastened from the time they remove their bike from the rack at the start of the bike leg, until after they have placed their bike on the rack at the finish of the bike leg.
  2. Athletes must use only their designated bike rack and must rack their bike.
  3. Athletes must place within 0.5 m of the bin all equipment to be used at a later stage in the event. If a bin is not provided, the 0.5 m will be measured from the rack number or name plate.
  4. All equipment already used must be deposited in the bin. Only equipment to be used during the competition can be left in transition. All other belongings and equipment are to be removed before race start.
  5. Bike shoes, glasses, helmet, and other bike equipment can be placed on the bike.
  6. Athletes must not impede the progress of other athletes in the Transition Area.
  7. Athletes must not interfere with another athlete’s equipment in the Transition Area.
  8. Cycling is not permitted inside the Transition Area. Athletes must mount their bicycles after the mount line by having one complete foot contact with the ground after the mount line. Athletes must dismount their bicycles before the dismount line by having one complete foot contact with the ground before the dismount line. While in the transition area (before the mount line and after the dismount line) the bike can be pushed only by the athlete’s hands. Mount and dismount lines are parts of the transition area.
  9. Nudity or indecent exposure is forbidden.
  10. Athletes can not stop in the flow zones of the Transition Area.
  11. Marking positions in the Transition Area is not allowed. Marks will be removed.

COMPETITION CATEGORIES:
Standard Distance 1.5Km Swim – 40Km Bike – 10Km Run

Male Elite Female Elite
Male 18-24 Female 18-24
Male 25-29 Female 25-29
Male 30-34 Female 30-34
Male 35-39 Female 35-39
Male 40-44 Female 40-44
Male 45-49 Female 45&Above
Male 50-54
Male 55 & Above

Team Competition

Sprint Distance 750M Swim – 20Km Bike – 5Km Run

Male 16-17 Female 16-17
Male 18-29 Female 18-29
Male 30-39 Female 30-39
Male 40-49 Female 40 & Above
Male 50 & Above

Team Competition:
Athletes must enter their Team affiliation upon registration. The time of the team will be the accumulated time of the top 10members of the team with aminimum of 2 Female athletes. Athletes entered in the Elite Category are not eligible in the team competition.

Elite Category:
Any athlete may opt to register in the Elite Category. However, Elite Athletes may not enter in the age group category in future Tri United races within the same calendar year.

PRIZES AND AWARDS:
Prize Money:
Prize money for the event shall be distributed equally between Elite Men and Elite Women in both amount and depth.

Elite Male Elite Female
1st 10,000 1st 10,000
2nd 6,000 2nd 6,000
3rd 4,000 3rd 4,000

Awards:
Athletes who place 1st, 2nd or 3rd will be awarded an official event medal (gold, silver, bronze)

Series Points:
Points will be awarded to the top 20 finishers (all Categories) of Tri United 1 (Standard Distance), Tri United 2 (Long Distance) and Tri United 3.

Rank Points Rank Points
1st 20 11th 3
2nd 15 12th 3
3rd 12 13th 3
4th 10 14th 3
5th 9 15th 3
6th 8 16th 2
7th 7 17th 2
8th 6 18th 2
9th 5 19th 2
10th 4 20th 2

In case of a tie, rank will be based on the results of the longest distance race.

PROTESTS:
General:

  1. A protest is against the conduct of an athlete, Race Official, or the conditions of the competition. An athlete may file a protest with the Race Official provided the protest has not been previously observed by the Technical Officials and ruled upon by the Referee.
  2. Where event competition rules do not cover the incident, ITU, FINA, UCI & IAAF Rules will apply.

Protests Concerning Eligibility:
Protests concerning the eligibility of an athlete shall be made to the race official before the start of the race.

Protests Concerning the Course:
Protests concerning the safety of the course or its variance to the regulations must be made to the Referee no later than twenty-four (24) hours before the start of the race.

Protests Concerning the Race:
An athlete, who protests against another athlete or official, must do so to the Referee within fifteen (15) minutes of his/her finish time. However, the intention to write a protest has to be announced to the Referee within five (5) minutes of his/her finish time. After this deadline, only protests following this process will be admitted.

Protests Concerning Equipment:
Protests concerning an athlete’s equipment must be delivered to the Referee fifteen (15) minutes after his/her finish time. However, the intention to write a protest has to be announced to the Referee within five (5) minutes of his/her finish time. After this deadline, only protests following this process will be admitted.

Protests Concerning Timing and Results:
Protests concerning mistakes in timing and results (time errors, athletes’ ranking) may be delivered in writing by the athlete to the Race Organizer within thirty (30) days after the competition.

Contents of a Protest:

  1. The protest must be accompanied by a deposit ofPhp 2,000 and will be refunded if the protest is successful. If the protest is denied, there will be no refund and the money will be retained by Race Organizer.
  2. Information to be included:
    • The alleged rule violated
    • The location and approximate time of the alleged violation
    • Persons involved in the alleged violation
    • A statement, including a diagram of the alleged violation, if possible
    • The names of witnesses who observed the alleged violation

Outside Assistance:
Medical assistance and food and liquid are permitted at designated aid stations only.All other outside assistance is prohibited.

Penalties:

  1. A stop and go penalty will be imposed for violation of the drafting rule
  2. If an athlete receives three drafting penalties, he/she will be disqualified.

Drafting:
Any time the draft zone of an athlete overlaps the draft zone of anotherathlete, vehicle or motorcycle on the bike course of an event.

Bicycle Draft Zone:
The draft zone is a rectangle 7 metres long and 3 metres wide created by every athlete in whichotherathletes can enter for a limited period of time and for overtaking purposes.

Vehicle Draft Zone:
The draft zone for a motor vehicle is a rectangle 25 metres long and 5meters wide which surround every vehicle on the bike course. Thecenter front of the vehicle defines the center of the leading 5-metreedge of the rectangle.

Stop and Go Penalty:
A method of imposing a brief delay on an athlete who is assessed by a Technical Official to have unintentionally infringed the rules, forexample, drafting on the bike course. A Penalty Box may be used forthis penalty.

START LIST

Start List as of February 27, 2014

BIB FIRST NAME LAST NAME TEAM CATEGORY START TIME WAVE
148 Anton Abad Safeguard LiveRight Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
368 Maximo Abad Polo Tri Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
10 MIRASOL ABAD Sante Barley Elite F Open 6:00:00 AM Wave 1
555 Romeo Abada Team Bonifacio Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
70 Oel Abalos Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
647 Guada Abanes Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
71 Kiko Abante Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
28 Rajendra Abella Wetshop Todo Tri Team Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
249 Arnaldo Abenis Grandtrail 24-7 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
425 Maximillan Abesamis Army Navy South Tri Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
609 luigi gerard abiva Xycos Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
250 Paolo Abrera Unilab Active Health Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
509 Geraldine Abuan Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
524 Paolo Miguel Abuan Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
369 Petronilo Jr. Abuan Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
29 DAVID WILLIAM ABUEL Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
251 Michael Acebedo Solid Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
11 Ma Claire Adorna Unilab Active Health Elite F Open 6:00:00 AM Wave 1
370 Benjamin Afable Fitness First Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
658 Karla Afable Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
72 tristan aguinaldo Solid Tri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
556 Rolie Agustin Team Triaholix Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
371 Ernan Ajena Trimac Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
252 Allan Alagao Meralco Lightspeed Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
477 LEZETTE ALBAROTE Herbalife Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
253 Cris Aldueza Grandtrail 24-7 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
557 Alexis Alejandrino Tri Monkeys Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
254 Antonio Alinea Team Triaholix Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
149 Arvin Alivia Team Norman Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
659 Anna Lynn Alix Last Minute Tri Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
73 Jeffrey Allas Tri Taft Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
150 ryan almanza Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
372 taddeius almarvez GRC Midea Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
685 Monica Altura Polo Tri Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
74 Ekil Ancheta Quest Tri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
255 Danielito Andag Tri Taft Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
531 JOSEPH RAYMUND ANDRES Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
532 Christopher Ang Enervon HP Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
660 Bea Angeles PerX Multisport Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
256 Joy Reginald Antolin Herbalife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
151 Glenn Antonio Tri Taft Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
661 Jaan Michelle Antonio Greenhills Tri Team Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
30 Macky Antonio Secondwind-Sun Broadband Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
152 Reggie Antonio Greenhills Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
75 Eleazer Anzures Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
257 Dennis Aoyong 2600 Baguio Tri team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
525 Gabriel Joseph Aoyong 2600 Baguio Tri team Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
533 David Elizer Apolinario Attack Tri Lenovo Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
258 Dax Apolinario Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
558 Roy Apungan Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
153 Alex Aquino Tb3 Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
76 Leonard Aquino Htc tribe Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
154 Ryan Aquino Grandtrail 24-7 Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
259 Angelo Arellano Fitness First Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
77 Arellano Arellano Unilab Active Health Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
648 Solace Francine Arevalo Team Norman Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
526 John Lorenzo Argosino Team TRI-O Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
260 Norman Arteficio Clear Sabak Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
31 Joseph Ricardo Aruta Enervon HP Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
32 Bryan Leo Asis Team Norman Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
33 Wernher louis Asprec Team Tri Pugeh Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
443 Ronald Asuncion Powerade Standard M 55-Above 6:00:00 AM Wave 1
3 Philip Atento Unilab Active Health Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
373 KIM atienza Team Gotta Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
374 Lito Averion Globe Tri Team Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
261 Ryan Azarcon Team Pisay 87 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
662 Joana Azcueta Wetshop Todo Tri Team Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
262 Bombolini Bacani GRC Midea Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
34 Emmanuel Balacuit Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
465 Jayline Balatibat UPLB Trantados Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
466 maris balatibat UPLB Trantados Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
375 Normandy, Jr. Baldovino PLDT Bike King Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
559 RUBEN BALILI Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
263 George Balisacan Rock n Road Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
35 JAN HARLEY BANGAYAN Polo Tri Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
426 Greg Banzon Century Tri Hard Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
451 LYLLIAN GRACE BANZON Sante Barley Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
78 Clifford Banzuela Triphibian Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
264 Noby Barretto Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
496 Irene Bartolome Tri Monkeys Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
155 Nonoy Basa The Starting Line Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
611 Alexander Vincent Basilio Encore Triathlon Team Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
610 Gary Basilio Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
534 Von Ivan Basio UPLB Trantados Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
156 Jualyn Baugbog Sante Barley Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
36 Arjay Louis Bautista Team Triaholix Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
265 Joselito Bautista Team Norman Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
478 Nylah Bautista Alveo Ayala Land Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
14 Sid Angelo Bautista Army Navy South Tri Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
79 Juan Arnaldo Bayag Attack Tri Lenovo Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
157 Vincent Bayhon Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
535 Mikhel Jullian Beltran Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
663 Roselle Angela Benares Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
158 bjay benavides Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
159 john paul benedicto Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
80 Mike Benedicto Fitness First Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
479 Hazel Benipayo 3rd Transition Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
266 Arnold Benitez Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
612 Roland Benzon Unilab Active Health Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
560 Dennis Erwin Bernabe Encore Triathlon Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
81 Richard Bitoy Tri Taft Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
82 PAUL ARVIN BITUIN Bpeptide Unilab Tri Club Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
267 DARWIN BOCALBOS Endure Multisport Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
83 PHILIPPE BONALOS Globe Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
268 Stephen Bonz Army Navy South Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
160 Jose Miguel Borja Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
37 BRIAN BORLING Herbalife Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
161 Boyles Boyles Tribe Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
162 nino stevens bretana Puro Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
269 Joseph Oliver Briones Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
270 Allan Brizuela Safeguard LiveRight Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
9 Ani Brown Unilab Active Health Elite F Open 6:00:00 AM Wave 1
613 Julius Cesar Buen Every Second Counts Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
84 Nestor Buensuceso Wetshop Todo Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
561 Alvin Bugtas Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
163 Philip Bulanadi Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
85 Glenn Bulao Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
664 Marge Buot Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
4 Jose Marlo Cris Burog Pagcor Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
86 ricky busran Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
649 jilliane caancan Puro Tri Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
376 Jarrett Cababa Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
377 Carmelo Cabreros Attack Tri Lenovo Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
271 Joel Caburnay Tribung Lakan Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
640 Dante Nathaniel Cachola Meralco Lightspeed Sprint M 50-Above 7:30:00 AM Wave 4
164 Dennis Caco Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
665 Katrina Cadungog PLDT Bike King Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
165 TJ Cadungog PLDT Bike King Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
166 Elgene Mark Calixtro Lbt Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
452 Nerozel Calpito Puro Tri Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
378 Jay Caniza Alveo Ayala Land Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
272 Jose Caniza Fitness First Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
167 jay jay cantor Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
168 ferdinand capco Solid Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
273 JOSE JR CARNATE Team Pisay 87 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
169 Altair Casareo Greenhills Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
666 Daisy Mae Castaneda Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
171 Lester Castillo Unilab Active Health Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
170 RODEL CASTILLO Grandtrail 24-7 Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
87 Clark Castro Endure Multisport Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
274 Salvador Antonio Castro Team Pisay 87 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
15 Gian Carlo Casugay UPLB Trantados Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
562 Skylove Cave Unilab Triathlon Club Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
614 Ezekiel Cefre Team Cellife Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
379 RONALDO CELESTIAL PLDT Bike King Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
467 Leizl Cervatos Maxxis Sante Barley Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
563 Allan Chan Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
650 Therese Chan Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
275 Jay Chavez GRC Midea Sprint M 40-49 6:30:00 AM Wave 3
686 bernadette cheng Trimac Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
5 John leerams Chicano TRAP Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
453 Karen Choachuy Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
276 Jiffy Chua Makita Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
651 Samantha Chua Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
38 Ted Angelo Chua Team Norman Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
277 Adrain Co T12 Camelbak Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
652 Johanah Joyce Co Team Triabetics Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
380 Mike Co Tri Taft Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
172 Mark glen Co say Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
173 Vinson Co Say PLDT Bike King Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
381 Guy Concepcion Polo Tri Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
480 Gail Consolacion Greenhills Tri Team Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
278 Noy Consolacion Greenhills Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
536 Joshua Coquia Tri Taft Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
279 Kevin Corbin Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
88 Miguel Lorenzo Cordero Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
89 Stephen Corpus Safeguard LiveRight Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
280 Primitivo Jr. Corpuz Team Solomon Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
454 Bianca Cortez Enervon HP Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
564 Franco Marlo Cortez Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
174 Jj Coscolluela Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
90 Phil Christian Cristobal Attack Tri Lenovo Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
175 CARLITO CRUZ Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
616 Israel Cruz BYA XTRM Tri Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
176 Josef Cruz Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
91 Joseph Ismael Cruz Team Resi Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
615 Rey Vincenzo Cruz Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
427 Victorino Cruz Fitness First Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
481 NELIRENE DABLIO Team Norman Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
667 Nina Dacanay Team David’s Salon Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
39 Javier Daez Fitness First Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
281 Juancho Dalangin Meralco Lightspeed Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
565 Julius Danas Triphibian Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
537 Justin Danguilan UERM Multisport Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
382 Chad Davis Sante Barley Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
510 Natasha Davis Sante Barley Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
282 Jake Allan de Guzman Unilab Active Health Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
383 Jojo De Guzman Attack Tri Lenovo Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
617 ARNEL DE JESUS Army Navy South Tri Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
283 Tommy de la Paz T12 Camelbak Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
284 Joseph de Lara Unilab Active Health Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
285 Mhel De leon Sante Barley Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
177 Ronald De Leon Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
566 Leon De Ocampo Polo Tri Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
538 Mamerto Luis De Rosas Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
286 Frank Willem De Wit Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
92 Jason Del Rosario Pangasinan-Unilab tri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
178 Marvin Del Rosario Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
539 Christopher Jov Dela Cruz Team Sinarapan Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
94 Edilberto jr Dela cruz Trimac Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
93 francis jose dela cruz Wetshop Todo Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
287 Israel dela Cruz Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
40 Kristoffer Mart Dela Cruz Team Triaholix Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
567 Guz Dela Rosa Uratex power pops Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
646 VICKY DELDIO TRAP Sprint F 16-17 7:30:00 AM Wave 4
96 Edison Diaz Trimac Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
95 Reagan Diaz Black Pearl Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
482 Alisa DiCaprio PLDT Bike King Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
97 Roman Dimaandal Puro Tri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
568 joselito dimayuga Team Norman Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
618 Reynaldo Dizon Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
384 Jose maria Dolendo Xycos Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
540 Abraham Erbel Domingo Endure Multisport Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
98 Ace Domingo Black Pearl Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
288 Frankie Domingo 2600 Baguio Tri team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
99 Sunliz Brian Donato GRC Midea Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
668 Anna Ysabel Driz Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
41 Jake Du Army Navy South Tri Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
289 OLIVER DUDLER Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
179 James Dulalia Quest Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
290 Stephane Duranton Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
180 Lloyd Dy Puro Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
181 Alvin Edrosalam Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
385 Jesse Philip Eijansantos Trimac Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
6 KEVIN LYNDONN EIJANSANTOS Sante Barley Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
497 Joy Ejercito Century Tri Hard Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
498 Doray Ellis Fitness First Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
291 Alex Empedrad Team Pisay 87 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
444 Artemio Engracia Trimac Standard M 55-Above 6:00:00 AM Wave 1
182 Christian Leo Enriquez Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
292 Michael Gerard Enriquez Fitness First Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
183 Bryan Ermac Greenhills Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
499 Gwendolyn Ermac Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
293 Warren Ermac Smart Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
687 Kathlyn Esguerra T12 Camelbak Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
294 Christopher espino Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
184 Michael Espinosa Trimac Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
295 Peter Estanislao Clear Sabak Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
42 ROBINSON ESTEVES Sante Barley Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
619 Arnold Evangelista Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
185 Arthur Evangelista Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
669 Glenda Evangelista Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
296 Timothy Evangelista Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
186 james evasco Tri Avant Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
386 ENRIQUE JR. FABIAN Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
670 Kristine Facto Attack Tri Lenovo Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
297 Melvin Fausto Teambikestop Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
569 Charles Hesed Fernandez Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
570 Jino Ferrer Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
500 Bic Ferreria Unilab Active Health Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
688 Hazel Ferrer-Misa Fit+ Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
16 Christopher Law Ferriols Tri Taft Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
387 Miguel Feuermann Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
100 Aaron James Flores Last Minute Tri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
620 Percival Flores Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
187 john paul fontillas Lakantri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
671 maria khristina fontillas Lakantri Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
428 Eduardo Francisco PLDT Bike King Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
101 Emmanuelle Francisco Retarded Monkeys Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
102 Francis John Francisco Trimac Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
43 johanne francisco Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
455 KESHIA FULE Fitness First Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
44 Kevin Emmanuel Fule Team Gotta Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
188 allan fusingan Fis Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
672 Christina Fuster Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
103 Richard Gabagat Attack Tri Lenovo Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
298 Rico Gacutan Grandtrail 24-7 Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
189 Aldrin rae Galang Lakantri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
299 Rayzon Galdonez Trimac Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
190 Riemann Galliguez Tri Taft Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
643 Owen Gan Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
300 GERRY GARALDE Triphibian Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
104 Alvin Master Garcia Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
105 Antonio Luis Garcia The Starting Line Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
191 Gilbert Garcia Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
641 joselito garcia Sprint M 50-Above 7:30:00 AM Wave 4
571 KHRYZ GARCIA Attack Tri Lenovo Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
388 Antonio Gatmaitan Fitness First Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
17 JASON PAUL GAVIOLA Sante Barley Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
456 Cathlyn Genabe Trangkaso Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
445 CHITO GENEROSO Sante Barley Standard M 55-Above 6:00:00 AM Wave 1
106 Jose Eduardo Genilo ACCRA Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
389 Bobby Go PLDT Bike King Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
621 Christopher Go 2600 Baguio Tri team Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
192 Claude Dennis I Go Greenhills Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
390 Emerson Go Tian Greenhills Tri Team Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
511 Ria Go Tian Greenhills Tri Team Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
468 Katrina Golfo Puro Tri Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
193 Bryan Gomez Tb3 Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
194 Alfred Gonzales 2600 Baguio Tri team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
573 Alphonsus Gonzales Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
541 Christian Gonzales Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
572 Hendricks Gonzales Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
108 Juan Paolo Gonzales Greenhills Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
107 Ramoncito Gonzales Globe Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
391 Peter Gonzalez PLDT Bike King Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
392 Benjamin Gorospe III Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
195 MARK GORRICETA Team Gotta Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
483 Belle Grandinetti Fitness First Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
446 Larry Grefalda Parokya ni Boc Standard M 55-Above 6:00:00 AM Wave 1
196 Ven Guce Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
197 Rhoderick Guieb Quest Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
574 Douglas Guiyab Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
673 SHERYLLE Marie Guiyab Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
393 Botchoy Hain The Starting Line Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
394 Keita Hasegawa Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
689 Carolina Henson Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
469 Anne Catherine Hernandez Fitness First Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
484 Katherine Marie Hernandez Team Cellife Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
644 MARK HERNANDEZ Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
301 ricky hernandez Lipa Bikeshop Multi Sport Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
302 Jose Emmanuel Hernandez Team Cellife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
303 Yasumitsu Hirao Polo Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
305 Alfred Allan Hizon Trimac Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
304 Jaime Hizon Trimac Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
622 JEFFREY THOMAS HIZON Trimac Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
674 Maria Margarita Hizon Trimac Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
470 Richelle Hizon Trimac Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
501 Gay Honrade Trimac Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
395 Ronald Honrade Trimac Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
2 Mark Anthony Hosana Unilab Active Health Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
7 Nikko Huelgas Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
690 Cecile Hufana Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
642 Enrico Ibana Army Navy South Tri Sprint M 50-Above 7:30:00 AM Wave 4
109 FREDERICK MART ILAGAN Green Planet Bike Shop Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
198 Albert Imperial Xycos Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
623 mark anthomy imperial Army Navy South Tri Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
396 Edward Inocentes Unilab Active Health Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
542 David Isidro Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
110 jeremiah isip Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
111 Timothy Joseph Isla PLDT Bike King Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
575 Dodjie Ison Team Hoega Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
397 JOVENCIO JABANES Secondwind-Sun Broadband Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
306 JODY JACINTO Unilab Active Health Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
576 Craig James Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
471 Rachel Jamiro Encore Triathlon Team Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
112 Ryan Jervis Jao Relentless Pinoy Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
675 Zarah Jardiniano Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
398 Peter Jarin Greenhills Tri Team Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
577 Jerome Javier Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
113 Jericho Jayme Fitness First Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
199 Lloyd Jenkins Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
457 Carminia Luisa Jereza Fitness First Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
399 Antonio Jimenez Team Cellife Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
200 Mark Jingco Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
114 ryan jucutan Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
201 Arnold Ernest Jusayan Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
307 Randy Kanapi Clear Sabak Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
308 Ernesto Jose Ma Katigbak Team Cellife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
309 Anthony Kierulf Polo Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
447 Thomas Kuhne GRC Midea Standard M 55-Above 6:00:00 AM Wave 1
543 Dizon Kwok Tri Taft Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
429 Frank Lacson Herbalife Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
485 LIZA JANE LAGADIA Praetorian Tri Team Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
45 Daniel Jeffrey Lagazo Secondwind-Sun Broadband Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
691 Rina Lagman 2600 Baguio Tri team Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
624 Noel Lamorena Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
46 Prince John Lansangan Parokya ni Boc Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
486 ann michelle lao Xycos Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
487 Anais Lapid Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
310 Leonardo Lazaro Trimac Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
449 Maria Lourdes Lazaro Standard F 18-24 6:00:00 AM Wave 1
544 Louie Remington Lazo Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
653 Margarita Lazo Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
311 Martin Lazo Team Cellife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
18 Miguel Lazo Army Navy South Tri Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
578 Winfred Leano Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
472 Jade Candy Lee Greenhills Tri Team Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
312 Restituto Legaspi Herbalife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
579 Joseph Legasto Greenhills Tri Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
580 francis lejano Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
645 Ivan Leopando Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
202 Andy Leuterio Unilab Active Health Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
692 Jenny Leyran Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
581 Carlos Oliver Leytte Wetshop Todo Tri Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
313 Bernard Liberia PLDT Bike King Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
203 Eduardo Lim Tagumpay Brothers Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
545 franz lim Tri Taft Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
582 Li Brandon Lim Pinoy Fitness Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
314 Andrew Limjoco Team Cellife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
47 Mark Lising Team Run Rhymes Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
115 Raymond Lising Team Run Rhymes Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
400 Reujenson Lista Gold Tri Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
315 Reuben Lista Gold Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
654 JILL LLAMADO Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
204 Jefferson Lo Pinoy Fitness Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
205 Ryan Ric Locquiao Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
316 Jonathan Lontoc UPLB Trantados Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
206 Marcos Lontoc Tagumpay Brothers Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
430 antonio lopez Attack Tri Lenovo Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
401 Jun Lopez Greentennial Tri Team Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
207 Miguel Lopez Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
402 rj lorenzo Sante Barley Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
317 Victor Martin Lorenzo PLDT Bike King Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
48 Adrian Joseph Luansing Team Cellife Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
208 Adrian Lugasing Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
473 Nicole Alda Lumauag Team Triaholix Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
403 JOJO MACALINTAL Sante Barley Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
209 Roehl Macapagal Team Cellife Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
488 Maria Juliet Maccay Greenhills Tri Team Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
676 Kareena Maclang PLDT Bike King Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
318 Sidney Emil Maderazo The Starting Line Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
583 Dennis Madrid Encore Triathlon Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
49 Mark Magalona Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
677 Chase Hermit Magsalin Encore Triathlon Team Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
584 Jose Mari Magsalin Encore Triathlon Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
319 florentino magundayao, jr Lipa Bikeshop Multi Sport Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
116 George Jason Maliwat PerX Multisport Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
50 Timothy Mallari Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
320 Reginald Mancia Puro Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
12 MARION KIM MANGROBANG Unilab Active Health Elite F Open 6:00:00 AM Wave 1
404 Luis antonio Mangulabnan Fitness First Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
546 Edison Maningat Team Sinarapan Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
405 Raul Manlangit Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
431 Isidro Manuel Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
321 Rico Manuel Alveo Ayala Land Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
117 norberto manzano Puro Tri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
118 Paolo Jon Darwi Maramot The Starting Line Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
119 Dionerick Marania Meralco Lightspeed Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
406 Gregory Maranon Secondwind-Sun Broadband Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
322 don raphael marasigan Wetshop Todo Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
120 Randy Marasigan Team Triaholix Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
323 JESUS JOEY MARCELO Sante Barley Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
19 Stefano Marcelo Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
585 felix marinas Team Norman Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
324 JASON BRIAN MARQUEZ 2600 Baguio Tri team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
210 Karl Mark Martinez Last Minute Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
512 Mariela Martinez-Powell Clear Sabak Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
325 JOSE MASCARDO Wetshop Todo Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
625 Ericson Matutina Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
513 Rio Mayuga Army Navy South Tri Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
326 LEE MCMEEKIN Fitness First Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
527 centenarro jose meceda PNB Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
626 Elmer Meceda PNB Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
514 Yvette Medalla Army Navy South Tri Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
51 Dino Mendoza Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
502 Ivy Mendoza Trimac Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
121 jeffrey mendoza Clear Sabak Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
432 Roberto Mendoza PNB Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
458 Zara Mendoza Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
327 Jexter Mercado Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
627 Carlo Mesina Grandtrail 24-7 Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
211 Tomas Miguel Miranda Lbt Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
328 ROMAN MOJICA Live Right Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
678 Sandee Molato Praetorian Tri Team Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
655 Fiona Molina Army Navy South Tri Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
212 marlowe monsanto Xycos Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
329 Guderian Montano Fitness First Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
489 Charibelle Morados Safeguard LiveRight Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
213 Edison Morales 2600 Baguio Tri team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
586 Jovit Morando Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
330 RAYMOND JOHN MORENO Polo Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
587 Tom Moreno Lbt Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
407 Joel Paul Munoz Fitness First Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
214 Dominic Murphy Fitness First Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
331 FRANCIS JAY NACINO Secondwind-Sun Broadband Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
21 Jaime Miguel Navarro Herbalife Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
122 Michael Jourdan Navarro Pinoy Fitness Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
20 Noel Eliezer Navarro Cecon Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
332 Alejandro Neri Endure Multisport Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
408 Emilio Neri Endure Multisport Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
333 Abell Jim Ngo Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
679 Leng Nicolas Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
123 RANDY NIDUAZA Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
215 Adrian ocampo Unilab Actve Health Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
124 Carlos Napoleon Ocampo Every Second Counts Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
52 Karl Odiamar Parokya ni Boc Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
588 Kazunori Ohkawa Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
334 mike oledan Gold Tri Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
53 jan dominique oliveros Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
216 Javy Olives Unilab Active Health Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
459 Chloe Ong Trimac Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
126 Jevon Ong Greenhills Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
217 joseph ong The Starting Line Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
125 Joshua Elijah Ong Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
335 Allan Oppus Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
127 Raymond Ordoveza Century Tri Hard Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
336 Angel Osorio Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
515 Fiona Ottiger Polo Tri Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
409 William Ottiger Polo Tri Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
54 Adrian Padiernos Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
337 dante pahud UPLB Trantados Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
218 Alfred Paul Paiso Triphibian Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
433 Joevic Pajarillo GRC Midea Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
55 Joseph Michael Palisoc Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
338 Eduardo Jr. Palma PLDT Bike King Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
219 Marlon Palo Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
128 Raffy Ian Pamittan Endure Multisport Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
129 Roland Francis Panaligan Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
628 John Raymund Pangilinan Greentennial Tri Team Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
339 Alexander Panlilio Unilab Active Health Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
516 Rocio Pantaleon PLDT Bike King Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
680 Ma. Leonila Papa Team Norman Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
340 Ricardo Papa Unilab Actve Health Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
130 Christopeter Paragas Tri Taft Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
681 Mary Grace Paragas Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
131 Mark Lester Parallag Wetshop Todo Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
220 John Omar Paredes Herbalife Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
490 Laarni Paredes Herbalife Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
517 Lara Parpan Polo Tri Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
589 Lyle Nino Pasco Last Minute Tri Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
460 Karen kate Pascual Tri avant Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
221 Norman Pascual Team Norman Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
222 Emmanuel Pasia Attack Tri Lenovo Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
223 Nelson Pasia Attack Tri Lenovo Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
224 Alvin Pasion Jimms coffee Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
528 Jimuel nikko Patilan TRAP Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
225 karlo Pena Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
56 Barnard Peralta Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
341 KEITH PERALTA Sante Barley Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
57 Robert Perete Unilab Triathlon Club Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
342 Erickson Perez Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
693 maria elena perez Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
629 Wencesjohn Perez Trimac Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
343 Gideon Pesic Black Pearl Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
132 jofert petalino Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
58 Danielo Picache MCHi Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
410 George Pile Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
529 Mark Pile Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
590 Emil Pineda Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
226 Jeffrey PinedA Quest Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
682 Methusela Pintado Team Triaholix Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
227 Rowelly Piodo Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
491 Jaymie Pizarro Unilab Active Health Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
344 Raymond Posadas Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
492 Ronalyn Provido Tagumpay Brothers Tri Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
434 Edward Pudlao 2600 Baguio Tri team Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
411 Deo Pulian PLDT Bike King Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
228 vinzent querol Trimac Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
630 Salvador Quianzon Army Navy South Tri Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
59 Alvin Quinones Quinones Tri Taft Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
435 Gilbert Quintana Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
229 Raymond Racaza Team Gotta Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
230 Antonio Radovan PLDT Bike King Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
60 Benjamin Ramirez Fitness First Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
231 Diosdado Ramirez GRC Midea Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
133 Joseph Ramirez Fitness First Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
547 Patrick John Ramirez Tri Taft Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
461 Anna Danica Ramos Team Triaholix Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
232 Johann Ramos Tb3 Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
436 Romeo Jr Ramos Praetorian Tri Team Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
1 Benjamin Rana Jr Unilab Active Health Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
591 Williard Ranjo Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
530 Samuel Ranque Unilab Active Health Sprint M 16-17 7:30:00 AM Wave 4
233 EDRICKSON RAVALO Herbalife Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
345 Dennis Joseph Reforma Parokya ni Boc Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
503 Carly Relf Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
346 Gilbert Remulla Team Gotta Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
235 ARCHIE REYES Praetorian Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
134 Aristotle Reyes Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
347 jason reyes Xycos Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
61 Jerome Reyes Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
592 Joel Reyes Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
234 Juan Paolo Reyes Gold Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
694 Nancy Reyes Century Tri Hard Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
437 Noli Reyes Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
412 Norman Reyes Team Norman Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
518 Tina Reyes 3rd Transition Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
593 Marlon Ryan Ricasata Xycos Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
413 David Richmond Sante Barley Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
135 Jomer Riego Aktibo Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
62 Miguel Rigor Unilab Triathlon Club Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
348 John Patrick Rivera Trimac Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
683 Marianne Rivera PLDT Bike King Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
136 Mark Jonas Rivera PLDT Bike King Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
236 ROBERT JONAH RIVERA Sante Barley Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
22 emmanuelle rivero Team Cellife Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
137 harvey robles 2600 Baguio Tri team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
63 Luigi Victor Robles Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
414 ROBERT ERWIN ROCA Maxxis Sante Barley Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
519 ROWENA ROCA Maxxis Sante Barley Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
349 dino rodriguez Tri Monkeys Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
594 Carlo Rojas Team Norman Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
415 Monching Romano Team Norman Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
595 Allan Romero Fis Tri Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
350 Don Romero GRC Midea Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
474 Sylvia Catherine Romualdo Team Triaholix Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
416 caringal ron Xycos Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
138 raki rondera Grandtrail 24-7 Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
351 JUNROX ROQUE Sante Barley Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
438 Efren Rosales Trimac Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
352 James Rosca Greenhills Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
23 Edgel Roxas Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
353 Ton Rubio Tri avant Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
417 Victor Rufino The Starting Line Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
548 Renz Sabinorio Team Sinarapan Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
64 Jaz Salangsang Tri Taft Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
139 alberto sales Lakantri Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
140 Joseph Salting Draft Tri Team Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
354 Mark Lester Salvador GRC Midea Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
355 noel salvador Isuzu-dmax Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
549 Ralph Alvin Salvilla Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
439 Adel Samson Unilab Active Health Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
237 Quito San Agustin Xycos Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
631 Romeo Sanchez Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
238 Elmer Santiago Clear Sabak Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
239 Elmer Santiago Unilab Active Health Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
8 Gabrielle Allen Santiago TRAP Elite M Open 6:00:00 AM Wave 1
475 Ines Santiago Unilab Active Health Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
24 MERVIN SANTIAGO Sante Barley Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
632 Rodello Santiago Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
418 Jerry Santos Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
493 Junie Santos Trimac Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
596 Peterson Santos Fis Tri Team Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
240 MARK JEROME SAQUING Last Minute Tri Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
241 Kenneth Sarabia Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
65 lee joseph sarmiento Team Triaholix Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
356 JEFFREY SAWAL Team Hydrite Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
357 Raffy Seares Trimac Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
358 Dino Segundo Century Tri Hard Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
695 Ma Fe Aurora Segunial Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
242 Teodoro Semana Parokya ni Boc Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
550 Michael Angelo Sevilla Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
359 DENNIS MANUEL SIANGHIO Greenhills Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
419 Anthony Patrick Sibayan T12 Camelbak Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
25 Gianmarco Anton Sibayan T12 Camelbak Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
360 Julius Sin Maxxis Sante Barley Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
504 Katherine Rose Sin Maxxis Sante Barley Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
243 GERBY SOHU 2600 Baguio Tri team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
26 Luis Paolo Sotto Tri Taft Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
462 Kriska Sto. Domingo Team David’s Salon Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
13 Anna Stroh Elite F Open 6:00:00 AM Wave 1
66 Gerald patrick Suarez Army Navy South Tri Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
361 Lino Roy Suarez Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
633 Dennis Subida Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
634 WILLIAM SUCIAS Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
420 Siegfred Sumicad Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
67 HERBERT SY Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
141 Hans Kris Tabaranza Trangkaso Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
635 Wensis Tablang 2600 Baguio Tri team Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
450 Claudia Nicola Tagle Standard F 18-24 6:00:00 AM Wave 1
551 Jhino Emilio Tagle Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
494 Geraldine Taguilaso Praetorian Tri Team Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
244 KENNETH TAGUILASO Praetorian Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
362 hiroshi takei Herbalife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
597 Robinson Tan Tri Taft Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
598 Ramon III Tan Biana Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
505 Rizielle Tangan Fitness First Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
636 Michael Tanjangco Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
245 Lex Tapales Parokya ni Boc Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
463 NIKKI TE Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
599 Alvin Te Tan Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
608 JOSE TENGCO Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
142 Lemuelle Ticman Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
600 Marvin George Ting Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
363 Gari II Tiongco Greenhills Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
246 Gene Tiongco Greenhills Tri Team Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
684 Jaclyn Tirona Sprint F 30-39 7:30:00 AM Wave 4
601 Jonathan Tocino Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
440 Teddy Tong Clear Sabak Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
441 Jose Celestino Torres Polo Tri Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
68 Miguel Torres Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
506 Nona Torres Polo Tri Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
364 Romerico Torres T12 Camelbak Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
552 Michael Romulo Trinidad TNCC Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
656 Michelle Trinidad TNCC Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
143 Julien-Georges Truchon-Poliard Sante Barley Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
602 Jasper Aldous Tuazon Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
476 shermin claire tuazon Trimac Standard F 30-34 6:00:00 AM Wave 1
144 richard tuppil Grandtrail 24-7 Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
247 Nicholas Felix Ty Trimac Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
145 Jose Carlo Umali Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
464 Charmagne Anne Untalan Team Norman Standard F 25-29 6:00:00 AM Wave 1
421 Alexander Uy The Starting Line Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
553 Martin Uy Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
603 Neil Wincent Uy Trimac Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
554 Red Valdez Sprint M 18-29 7:30:00 AM Wave 4
365 Julian Valencia Herbalife Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
520 Maria Dinna Vic Valenzuela Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
495 Jo-Anne Valladores Gold Tri Standard F 35-39 6:00:00 AM Wave 1
521 Joy Vargas Endure Multisport Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
69 Don Velasco Sante Barley Standard M 25-29 6:15:00 AM Wave 2
27 Matthew Velmonte Standard M 18-24 6:00:00 AM Wave 1
366 toto velmonte Xycos Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
248 Noel Victorino Tb3 Standard M 35-39 6:15:00 AM Wave 2
146 Jb Martin Villa Tri Taft Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
604 Arsenio Vicente Villania We Can Tri Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
605 Christian Danie Villanueva Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
638 ENRICO VILLANUEVA Endure Multisport Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
637 Mikey Villanueva Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4
507 Meshelle Villanueva PLDT Bike King Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
422 Leo Villarico Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
696 Isabelle Virata Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
423 Jun Visbal Safeguard LiveRight Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
147 John Bryan Vital Standard M 30-34 6:30:00 AM Wave 3
523 Clare Wee Clear Sabak Standard F 50-Above 6:00:00 AM Wave 1
508 Kristina Wood 2600 Baguio Tri team Standard F 40-44 6:00:00 AM Wave 1
522 Debbie Yabut Polo Tri Standard F 45-49 6:00:00 AM Wave 1
442 Edwin Yabut Alveo Ayala Land Standard M 50-54 6:00:00 AM Wave 1
657 Maria Elaine Yabut Sprint F 18-29 7:30:00 AM Wave 4
424 Peter Yabut Polo Tri Standard M 45-49 6:15:00 AM Wave 2
367 Sherwyn Yao Greenhills Tri Team Standard M 40-44 6:30:00 AM Wave 3
697 Melody Yapson Greenhills Tri Team Sprint F 40-Above 7:30:00 AM Wave 4
606 Michael Yau Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
607 Russell Martin Yu Bpeptide Unilab Tri Club Sprint M 30-39 7:30:00 AM Wave 4
448 Dennis Anthony Zamora Team Republikha Standard M 55-Above 6:00:00 AM Wave 1
639 Dennis Ziganay Team Norman Sprint M 40-49 7:30:00 AM Wave 4

Don’t forget to check out the promos of the sponsors!

SAUCONY

Photo: Up to 50% off on selected items at Tri United

NESCAFE

Photo: 50% off on Nescafe Dolce Gusto Circolo Machine at Tri United 1

YURBUDS

Photo: Yurbuds limited edition wireless intro offer at the TU1 expo.  See you!

SALICE

Photo: Available at TU1 expo


Info Source : www.bikekingphilippines.com

VN:F [1.9.22_1171]
Rate This Article
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
coachcomparomainslideshow

Coach Comparo | Choose The Right Coach

So you finally decided to get into the crazy world of triathlon huh? Now after joining a couple of races and buying all the go-fast gadgets ever invented, it’s time to get serious! The question most newbies ask us (which was the catalyst for this article) is “who can you recommend as a triathlon coach?”

noypeterferdie

In[FOCUS] Camsur Special | Noy Jopson, Peter Gonzalez, Ferdinand Catabian

Kona On My Mind By: Carlos de Guzman | SWIMBIKERUN.ph | Philippines’ Multisport Source “At first dreams seem impossible, then improbable, then inevitable.” – Christopher Reeve As soon as word got out that 30 slots for the Ford Ironman World Championship in Kona, Hawaii is going to be given away at the 2011 Cobra Ironman […]